Pogled u zanimljive članke

Broj 142, travanj 2022.
ISSN 1848-2171

Pogled_iconU članku Alenke Drobnič je prikazan eksperimentalni rad koji je proveden s učenicima 2. razreda. Prikazana je priprema učenika za eksperiment – izrada vulkana, a priložen je i radni list s opisanom svrhom vježbe, potrebnim materijalom i opisom provedbe. Više…

Pogled_iconUčitelji u školi trude se nastavu približiti djeci, učiniti je čim zanimljivijom, privlačnom i aktivnom. Alenka Plevnik opisala je suvremene metode podučavanja iz predmeta Priroda gdje je naglasak na kreativnosti, istraživanju i suradnji. Više…

Pogled_iconAlenka Petrič upoznala nas je što znači asertivna komunikacija, kako je koristi na nastavi, njezine tehnike te koliko se pasivna i agresivna komunikacija razlikuju od nje. Više…

Pogled_iconSvijet prirode je mjesto na kojem dijete može istraživati, riskirati, ojačati samopouzdanje i pobjeći u svoju maštu. Andreja Borišek u svojoj nastavi koristi znanost koja se bavi obrazovanjem na temu šume, a naziva se šumska pedagogija. Cilj šumske pedagogije je povezati čovjeka s prirodom, a šumu želi doživjeti svim svojim osjetilima. Više…

Pogled_iconSuvremeni nas način života, namjerno ili nenamjerno, brzo gurne u konzumerizam. Dubravka Sertić je organizirala projekt gdje će učenike naučiti kako se odgovorno ponašati prema prirodi, ljudima i da budu svjesni da svatko od njih svojom radnjom doprinosi boljem sutra. Više…

Pogled_iconIgra je važan čimbenik u djetetovom razvoju. U moderno doba sve je manje igara na otvorenom, čime se djeci oduzima mogućnost jačanja socijalnih vještina u kombinaciji s izvornom prirodom. Ela Leskovšek upoznala nas je s primjerom igre koja ima elemente ovladane igre. Više…

Pogled_iconU svrhu poticanja razvoja darovitih učenika u knjižnici OŠ Augusta Cesarca provedene su raznovrsne radionice.  Radionica Pucati od zdravlja kao gora – uz održivo baš je fora! ostvarena je suradnjom stručnih suradnica škole – knjižničarke Gordane Gregurović Petrović i edukacijske rehabilitatorice Renate Cesarec-Topolovec, a obuhvaćeni su sadržaji međupredmetne teme Održivi razvoj u suodnosu sa sadržajima nastavnog predmeta Prirode. Više…

Pogled_iconKako Minecraft Education Edition je više od igre uvjerile su nas Gordana Sokol i Gordana Lohajner gdje su samu igru upotrijebile na novi i inovativni način za ponavljanje gradiva i obradu novih nastavnih sadržaja iz mobilnih mreža. Više…

Pogled_iconInes Pirmanšek kako bi nadahnula učenike za sadržaje znanosti uvela je dane znanosti. Dani znanosti su oblik rada u učionici koji omogućavaju učenicima produbljivanje i proširivanje znanja o prirodnim sadržajima kroz razne aktivnosti. Više…

Pogled_iconUčiteljica Lea Košak predstavila je projektni odgojno-obrazovni rad koji se odvijao u sklopu interesne aktivnosti Fit školarac, a sama tema pridonosi poštovanju i očuvanju naše kulturne baštine te jača svijest o njenoj važnosti još u djetinjstvu. Više…

Pogled_iconU članku Marjetke Hočevar možete pročitati o iskustvu održavanja nastave na otvorenom koje se pokazalo kao primjer dobre prakse. U trenutnim vremenima epidemije to iskustvo je možda čak i dragocjenije, budući da je usmjereno na održavanje nastave u prirodi. Više…

Pogled_iconMateja Repovž Lisec istražila je digitalnu osposobljenost učitelja Osnovne škole Tržišče u obrazovanju na daljinu te na koji način i koliko često su učitelji uspostavljali kontakt s učenicima. Rezultati istraživanja pružili su uvid u upotrebu internetskog alata od strane učitelja, a posebno osposobljenost za rukovanje različitim internetskim alatima. Više…

Pogled_iconU svom radu Monika Petković je prikazala izvanučioničku nastavu prirode i društva kroz aktivnost vrtlarenja na obližnjoj farmi. Više…

Pogled_iconPosljednjih godina polako se napušta tradicionalni školski pristup u kojem je učenik samo pasivan promatrač, a učitelj nositelj odgojno-obrazovnog procesa. Natalia Rogoznica Nađ potiče kreativno mišljenje te uključivanje učenika u odgojno-obrazovni proces što jedno je od temeljnih obilježja suvremene nastave u svijetu. Više…

Pogled_iconPisanje slova zahtjevan je i smišljen pokret. Možda su vješti u igranju, korištenju alata, plivanju i skijanju, ali to ne znači da su vješti i u pisanju. Nataša Čupeljić piše kako djeca su znatno učinkovitija i prikladnije se razvijaju ako uče multisenzorno (svim svojim osjetilima) i ako uče iz svojih iskustava. Više…

Pogled_iconU projektu mobilnosti, Sandra Bistrović i učenici su stekli veće kompetencije u vezi s stručnim profilom, razvili su i veće samopouzdanje, samoinicijativnost te sposobnost snalaženja u novim i nepoznatim situacijama te razvili svijest o kulturološkoj različitosti i prihvaćanju drugačijih kultura. Više…

Pogled_icon2021. godina proglašena je godinom bežičnog upravljanja i povezivanja. Vukovarske gimnazijalke Ema i Lara uz mentorstvo Sanje Pavlović Šijanović sudjelovale su na najvećoj izložbi inovacija mladih u Republici Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. Stvorile su vozila koja zahvaljujući tehnološkim rješenjima mogu koristiti i djeca s teškoćama u razvoju što ih čini ravnopravnim i aktivnim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa koji poštuje njihove potrebe, mogućnosti i sposobnosti. Više…

Pogled_iconStaša Berkopec vrlo često u nastavi koristim metodu kreativnog kretanja koja pripada holističkoj metodi učenja. U ovoj metodi, osim uma, sudjeluje i cijelo tijelo, tako da učenici istovremeno uče i kreću se te razvijaju kreativno mišljenje. Više…

Pogled_iconEkskurzije su važan dio moderne nastave povijesti u osnovnoj školi. Suzana Petek kaže kako predmet Povijest samo na temelju faktografskih podataka brzo postaje monotoni predmet koji učenik vidi samo kao bazu podataka koje je potrebno zapamtiti, pa je na učitelju da bira inovativne pristupe i metode poučavanja koje su bliske učenicima. Više…

Pogled_iconOčuvanje bogate kulturne baštine je izuzetno važno već za djecu u vrtiću. Tanja Majerič je provela aktivnosti kako bi djeca upoznala i promatrala tradicionalne karnevalske maske, tipične za naše životno okruženje. Više…

Pogled_iconSocijalne igre nisu obične društvene igre, već tehnike pomoću kojih utječemo na višu razinu psihosocijalne kompetencije, razvoj socijalnih vještina, djetetova samopoimanja, samopoštovanja i samopouzdanja, kaže Tea Zagorc. Više…

Pogled_iconUčiteljica Valentina Milohanić na Satu razrednika je upoznala učenike s temom novca i odgovorne potrošnje povodom Svjetskog i Europskog tjedna novca (22. – 26. ožujka). Cilj aktivnosti je bio potaknuti učenike na razmišljanje o tome što im stvarno treba i što je potreba, a što želja te osvijestiti ih kako treba biti odgovoran potrošač. Više…

Gordana Lohajner