Broj 150, siječanj 2023.
ISSN 1848-2171
Pozivamo sve da nam se pridružite na tradicionalnoj online konferenciji “Potraga za boljim internetom“ koja će se održati 7. veljače 2023. povodom Dana sigurnijeg interneta, kako bismo zajednički poslali snažniju poruku o važnosti prevencije elektroničkog nasilja, stvaranja sigurnog virtualnog okružja te dostupnosti kvalitetnih internetskih sadržaja za djecu i mlade. Ovdje možete pogledati program konferencije.
Povodom Dana sigurnijeg interneta pozivamo sve učenike, studente, učitelje, roditelje, djecu i odrasle da se uključe u našu Potragu za boljim i sigurnijim internetom sa zanimljivim interaktivnim zadacima.
Online potrage za boljim internetom su OTVORENE do 7. veljače 2023. (uključivši i 7. 2.) Više…
Ove godine imamo posebno iznenađenje za vas – kazališnu predstavu!
Premijera predstave INTERNET GENIJALCI u izvedbi Triko Cirkus Teatra će se održati u četvrtak, 9. veljače 2023. u kazalištu Trešnja (Moščenićka 1, Zagreb) s početkom u 18 sati. Predstava je osmišljena za djecu od 8 do 12 godina, ali bit će zanimljiva i mlađima i starijima. Više…
Ali nije to sve
Nastavljamo i s posebnim izdanjem Pogleda kroz prozor u sklopu Dana sigurnijeg interneta, pa podijelite s nama aktivnosti koje ste proveli u školi kako bi učenike usmjerili na sigurnije, odgovornije i primjerenije ponašanje na internetu.
U svom članku možete opisati:
- aktivnosti koje ste proveli u razredu,
- reakcije učenika,
- metode i sadržaje koji su im odgovarali, a koji nisu,
- što je dobro uspjelo, a što nije,
- što biste promijenili sljedeći put,
- što biste preporučili kolegama,
- obrazovne sadržaje koje ste koristili.
Uz tekst članka možete poslati i fotografije, crteže, videoisječke, poveznice i ostale digitalne oblike sadržaja. Najkvalitetnije radove objavit ćemo u digitalnom časopisu Pogled kroz prozor za veljaču i na portalu ucitelji.hr. Materijale pošaljite do 20. veljače 2023. putem obrasca prema uputama na stranicama Pogleda kroz prozor.
U nastavni predmet Kompjutorske daktilografije Aleksandra Hohnjec uključila je i sadržaj iz Hrvatskog jezika, životno djelo legende hrvatske književnosti Marka Marulića. Svrha je ukazati na značenje i važnost sažetka kako u nastavi tako i u različitim zanimanjima. Više…
U sklopu tehničkog dana učenici su stekli osnovna znanja o statistici i vjerojatnosti. Ovo gradivo bi se sigurno obrađivalo više od 5 sati u redovnoj nastavi, a ušteđene sate moći će iskoristiti za preostatak gradiva matematike, kaže Alenka Maksimović. Više…
Obrazovanje je jedno od temeljnih ljudskih prava, stoga je zadaća svakog učitelja nastojati svakom pojedincu pružiti što veće mogućnosti za njegov razvoj. Andrej Peklar posebnu pozornost posvećuje i talentiranim učenicima za koje možemo osigurati individualiziranu nastavu i tako ih potaknuti na dodatni rad. Više…
Brigita Uršič smatra kako unatoč činjenici da je učiteljski posao težak i odgovoran u digitalnom dobu, on donosi i zadovoljstvo. Nema veće radosti, motivacije i zadovoljstva kada ponovno sretnete uspješne mlade ljude kojima ste pomogli na putu odrastanja. Više…
Kako bi se dijete moglo sporazumijevati hrvatskim standardnim jezikom treba savladati jezične vještine slušanja, govorenja čitanja i pisanja. Vesna Kovačić kroz digitalne alate nudi raznovrsne vježbe koje su zanimljive i privlačnije djeci, a savladavaju sinteze i analize, čitanje riječi i rečenice te povezivanje glasa i sloga. Više…
Slavica Gilić i Dijana Šutak u sklopu projekta pod nazivom Biologija glazbe provele su istraživanje kako bi se utvrdili fiziološki pokazatelji tijekom slušanja glasne, agresivne glazbe (tzv. psihodelične glazbe) mjerenjem krvnog tlaka i pulsa učenika. Više…
U članku Damjan Erhatič je predstavio fotogrametriju i besplatni program otvorenog koda s jednostavnim korisničkim sučeljem. Više…
Članak Gordane Popović govori o obrazovnom istraživanju u sklopu procesa samovrednovanja kojega provodi svaka školska ustanova autonomno i s punom odgovornošću a vođena je unaprijed definiranim opisivačima kvalitete. Više…
Veoma je važna uloga roditelja u poticanju ranog rasta i razvoja vještina i navika predškolskog djeteta. Eva Rajković je dala neke smjernice kako potaknuti razvoj vještina kod djece, a to je učenje kroz igru i učenje po modelu pri čemu je „model“ roditelj čije obrasce ponašanja dijete usvaja i oponaša. Više…
Budući da su učenici danas svakodnevno povezani s modernim tehnologijama ima ju smisla koristiti u nastavi. Jana Remic je pokazala primjere dobre prakse u korištenju aplikacija Plickers, Kahoot i Socrative u nastavi matematike. Više…
Ako u školi postoji grupa učenika koja na izbornoj ili fakultativnoj nastavi uče strane jezike, otvara se mogućnost da isti učenici, uz vodstvo nastavnika iz hrvatskog jezika i stranog jezika, drugim učenicima pročitaju, izrecitiraju, odglume određena djela ili ulomke napisane u njihovu izvornom obliku. Upravo su na taj Ivana Miletić i Sandra Bešker provele svoju nastavu. Više…
Kristina Stegel opisala je primjer školskog projekta koji se temelji na razvoju potencijala djece i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena. Namijenjen je učenicima koji bi željeli aktivno doprinijeti očuvanju prirodne i kulturne baštine te stvaranju novog turističkog proizvoda „Escape land”. Više…
Cilj građanskog odgoja i obrazovanja je stvoriti aktivne građane koji će svojim znanjima, vještinama, sposobnostima i stavovima moći aktivno i učinkovito obavljati svoju građansku ulogu. Maja Mačinko s pomoću različitih radionica i predavanja želi približiti STEM djeci u manjim udaljenim područjima, vrtićima i domovima za nezbrinutu djecu. Više…
Medij je sredstvo posredstvom kojega se prenose poruke. Marinela Boras upoznaje nas kako mediji danas imaju ključnu ulogu u socijalizaciji mladih te iznosi kako je prema istraživanjima u odgojno-obrazovnim ustanovama potrebna medijska pedagoginja kao i novi školski kurikulum. Više…
Sposobnost djece da prepoznaju rime važna je komponenta fonološke svijesti. Melita Štangelj u prvom razredu je provela miniprojekt u kojem su upoznavali rime i igrali se njima na zabavan način. Više…
11. studenog obilježava se Svjetski dan ovisnosti, a jedna od ovisnost je korištenje suvremenih tehnologija kod djece i adolescenata. Polona Gole smatra kako mi nastavnici moramo biti svjesni kakav utjecaj ekran ima na nas, na učenike, koje su zamke, manipulacije i opasnosti. Više…
Sanja Dam je provela u prvom razredu niz igrolikih aktivnosti u kojima je integrirala sadržaje svih predmeta kroz učenje slova, a cilj je bio povećati motivaciju za učenjem, razviti kompetenciju učiti kako učiti te razbiti monotoniju učenja korištenjem igre. Više…
Aleksandra Matjašič je predstavila primjer projektnog rada na nastavi stručnog modula likovnog izražavanja u programu predškolskog odgoj. Stare stolice, na kojima su učenici naslikali karikature profesora glazbe, dobile su ekološku, umjetničku i korisnu vrijednost. Više…
U svojem odgojno-obrazovnom procesu Staša Berkopec primijenila je projektni rad učenja, a glavni cilj bio je pobuditi želju učenika za učenjem stranih jezika i upoznavanjem različitih kultura. Više…
Kada spomenemo riječ novac, različiti ljudi pomisle na različite stvari. Tina Rezar sa svojim učenicima za vrijeme Svjetskog/Europskog tjedna novca pripremila „brainstorming“ igru u kojoj su razvijali misli o novcu, o njemu učili, te naučili nešto novo i do tada nepoznato. Više…
Urška Gregorin predstavila je različite teme i oblike učenja jer učenjem kroz kreativnost učenici uživaju u radu i učenju novih stvari, a pritom se zabavljaju i osjećaju slobodno. Više…
U članku Vanje Rušt možete pročitati kako sport i kretanje su važni čimbenici za očuvanje zdravlja djece i mladih s obzirom da sportski život podrazumijeva život bez alkohola, cigareta, nezdrave prehrane i mnogih drugih negativnih čimbenika. Više…
Gordana Lohajner