Goran Podunavac i Marijana Kuna
Dan sigurnijeg interneta jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. U Osnovnoj školi Popovac cijeli je tjedan posvećen temama vezanim za poučavanje učenika o sigurnom korištenju interneta, zaštiti osobnih podataka u digitalnom okruženju, odgovornoj zabavi na internetu, pozitivnoj i poticajnoj komunikaciji i suradnji u virtualnom okruženju.
Internet i društvene mreže donijele su nam brojne mogućnosti – od komunikacije i dijeljenja trenutaka s bližnjima do novih poznanstava i internacionalnog povezivanja. U vrijeme pandemije koronavirusa posebno je do izražaja došla dobrobit tehnologije, ali preseljenjem naše komunikacije u online svijet, nažalost, povećao se broj internetskih prijevara, nasilja na mreži (cyberbulling). Također, svi smo svjedoci sve većem broju lažnih vijesti i dezinformacija. Danas je važnije više nego ikad poučavati djecu i mlade kako sigurno ploviti internetskim prostranstvima.
Ključne riječi: Dan sigurnijeg interneta, Osnovna škola Popovac.
96 učenika male baranjske škole tradicionalno je sudjelovalo u brojnim aktivnostima od 8. do 12. veljače 2021. godine.
Aktivnosti učenika razredne nastave
Učenici prvog razreda iz Popovca su nakon čitanja slikovnice o junaku Piku, koji je spasio internet, izrađivali plakate s korisnim savjetima. Ostali učenici razredne nastave potaknuti su na razmišljanje te su osmislili i naveli pet najvažnijih savjeta kojih se trebaju pridržavati tijekom korištenja interneta. U aktivnosti „Daj pet za sigurnost na internetu“ napisali su po jedan koristan savjet u svaki prst ruke. Osim toga što je navedena aktivnost zanimljiva, poučna je te su podigli svijest o korisnosti i opasnostima na internetu.
Slika 1. Učenici 1. razreda izrađuju plakat s pravila ponašanja na internetu
Učenici razredne nastave u PŠ Branjina sudjelovali su u aktivnosti „Semafor interneta“ u kojoj su navedene radnje trebali svrstati pod crveno, žuto ili zeleno svjetlo. Radi se o aktivnostima koje ne smiju raditi na internetu, o radnjama koje smiju raditi uz prisustvo ili dopuštenje roditelja te o stvarima koje slobodno smiju raditi na internetu.
U PŠ Kneževo učenici razredne nastave izradili su plakat na temu „Oprezno na internetu“ i sudjelovati u aktivnosti „Sigurno surfaj“ – izrade jedrilica, smišljanja i pisanja sigurnih savjeta koji su prethodno potaknuti razgovorom o pravilima ponašanja na internetu.
Slika 2. Prihvatiljiva i neprihvatljiva ponašanja na internetu
Aktivnosti učenika predmetne nastave
Učenici predmetne nastave u Popovcu i Kneževo su kroz interaktivna predavanja, radionice, kvizove i dr. sadržaje ponovili i usvojili kako ostati sigurni i odgovorni u virtualnom svijetu. Nakon izrade prezentacija i digitalnih plakata sa savjetima o sigurnom i odgovornom korištenju interneta, elektroničkom nasilju, autorskim pravima, neprovjerenim i neistinitim sadržajima, oblicima neprimjerenog ponašanja na internetu i sl. temama, učenici su se dotaknuli i teme očuvanja mentalnog zdravlja uslijed pretjeranog korištenja interneta koje često dovodi do ovisnosti.
Slika 3., 4., 5., 6., 7.: Digitalni posteri učenika izrađeni na satu Informatike
Na pitanje koriste li pretjerano internet, a da nisu svjesni vremena provedenoga na njemu i da to može dovesti do zanemarivanja njihovih osnovnih potreba, kao i zanemarivanja školskih obveza, rezultati provedene ankete u sklopu eTwinning projekta „Pet koraka do istine“ pokazali su kako 13 posto učenika već sada osjeća posljedice, a ponekad ih osjeća čak 47 posto učenika. Posljedice su zanemarivanje osnovnih potreba (ponajviše neispavanost), ali sve više trpe školske obveze.
Slika 8. Digitalni detoks
Učenici petog i šestog razreda pogledali su videozapis o elektroničkom nasilju, a učenici sedmog i osmog razreda videozapis o krađi identiteta. Govorili su o svojim iskustvima, a zatim su krenuli u interaktivnu potragu za boljim internetom koju je pripremila udruga Suradnici u učenju sa svojim partnerima. Učili su i pritom se dobro zabavili kroz igru (Kahoot kviz), a najuspješnijima su dodijeljene diplome za postignut uspjeh.
Prethodno navedene aktivnost s učenicima Osnovne škole Popovac proveli su učitelji Mateja Beck, Goran Podunavac, Martina Vidak, Ivana Vrbek Mesić i školska knjižničarka Marijana Kuna. Dakako da nisu iscrpili sve svoje ideje i polako promišljaju o aktivnostima koje će provoditi s učenicima tijekom narednih mjeseci.
Nakon provedenih aktivnosti jasno je da neprestano treba učiti o sigurnosti na internetu i uvijek biti na oprezu. O sigurnosti na internetu nastavlja se razgovarati s učenicima tijekom cijele godine, ali i istraživati i zajedno učiti jedni od drugih o odgovornom korištenju različitih medija. Odrasli bez obzira što znaju manje od učenika o nekim digitalnim tehnologijama, imaju više životnog iskustva i zato uvijek trebaju biti negdje tu kako bi djeci i mladima bili oslonac i podrška. Ali bez obzira na godine samo zajedno možemo stvarati bolji i sigurniji internet!