Mali, a opet veliki

Mjesec engleske kulture u Područnoj školi Nikole Tesle u Moravicama

davorka_nekic

Davorka Nekić

Postoji li bolji način učenja o nekoj zemlji nego kroz kulturu te zemlje? Moji su učenici OLYMPUS DIGITAL CAMERAupoznali četiri zemlje engleskog govornog područja upravo kroz taj aspekt. I svidjelo im se!

U Područnoj školi Nikole Tesle u Moravicama obilježili smo Mjesec engleske kulture, projekt iz sfere kulture koji je trajao puna četiri tjedna odnosno cijeli je svibanj bio u znaku engleskoga jezika.

Slika 1. Najava Mjeseca engleske kulture

Svaki od četiriju tjedana je imao svoju voditeljicu. Tako je prvi tjedan posvećen Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske vodila učenica 5. razreda Roberta Vučinić odjevena kao Hermione Granger, lik iz popularnoga serijala o Harryju Potteru. Drugi je tjedan bio u znaku Sjedinjenih Američkih Država, a Valentina Alinčić, također učenica 5. razreda, vodila ga je odjevena kao jedan od najpoznatijih Disneyjevih OLYMPUS DIGITAL CAMERAlikova – Minnie Mouse. Dok je treći tjedan Australijom putovala petašica Vanja Vučinić utjelovljujući jednoga o najpoznatijih australskih crtanih junaka Mačka Felixa, Kanadom nas je provela Atomic Betty, poznata crtana junakinja ili još jedna petašica, Mirjam Golik.

Slika 2. Voditeljice tjedana i njihova profesorica

Svaki je tjedan svečano otvoren, i to na dva jezika. Dakako, engleskom, ali i našem materinskom ne bi li nas mogli razumjeti i oni najmlađi, kao i neki odrasli koji ne vladaju stranim jezikom.

Sa završnim riječima govora otvorenja tjedna, kretali bi prvi taktovi himne te zemlje. Na ovaj su se način učenici susreli s državnim himnama tih četiriju zemalja za što možda ne bi imali prilike tokom redovne nastave.

Svaki su tjedan organizirana vođenja po hodnicima naše škole ne bi učenici, ali i svi drugi posjetitelji upoznali zemlju koja je taj tjedan predstavljana. Na početku je svim „putnicima“ objašnjeno zašto su voditeljice odjevene baš u te likove.

Sam ulaz u Školu krasio je stol s porukom dobrodošlice, nacionalnom životinjom kao i službenim cvijetom te zemlje. Posjetitelje su također pozdravili likovi Williama Slika  3 (800x349)Shakespearea, Ernesta Hemingwaya, Patricka Whitea i Michaela Ondaatjea – naravno, svaki ispred svoje zemlje.

Slika 3. Na ulazu u Školu

Duž školskih hodnika, po svim katovima izloženi su bili plakati koji su predstavljali zemlju koja je taj tjedan bila na redu. Svaka je zemlja predstavljena kroz geografiju, povijest što je uključivalo starosjedioce, ali i kraljevske ličnosti i predsjednike te premijere, znamenitosti, obrazovni sustav i poznata sveučilišta, filmsku i glazbenu industriju, poznate TV serije, književnost, hranu, ali i tradicionalne priče. Za svaku je odabran i značaj datum koji se u toj zemlji obilježava. Znamenitosti su, osim plakatom, predstavljene i nizom maketa koje su učenici složili. Završetak razgleda je činila PowerPoint prezentacija koju su izuzetno kvalitetno i detaljno pripremili učenici 8. razreda.

Slika  4.1 (800x210)Slika  4.2 (800x463)Slika 4.3 (650x800)
Slike 4.1, 4.2, 4.3. Makete poznatih znamenitosti

Dok su Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD zastupljeni u našim udžbenicima, to, nažalost, nije slučaj s Australijom, koja je slabo prisutna kao i Kanadom, koje gotovo da i nema. Stoga je ovaj projekt bio izvrstan način da učenici upoznaju i te dvije prelijepe zemlje. Osim Sydney Opera House i Sydney Harbour Bridge , dobili su priliku čuti za Uluru, Old Mill u Perth, Wheel of Brisbane koji ih je svojim izgledom podsjetio na London Eye, Adelaide Gaol kao i mnoge druge znamenitosti. Kanada se pokazala još zanimljivijom budući da, osim slapova Niagare, nisu čuli niti za jednu znamenitost te zemlje. Tako im je posljednji tjedan projekta bio savršena prilika da čuju o dva najfotografiranija hotela na svijetu– Chateau Frontenac and Chateau Lake Louise, Confederation Bridge, Saint Joseph’s Oratory, ali i mnogim drugim znamenitostima.

Prije svibnja i početka ovoga projekta, znali su za sveučilišta Oxford i Cambridge. Sada znaju za Ivy League kao i kojih se pet sveučilišta u Australiji i Kanadi smatra najprestižnijima.

Dok je pažnju najmlađih posjetitelja iz nama susjednoga vrtića privukao Disneyjev kutak s mnogobrojnim figuricama Disneyjevih junaka i junakinja, stariji su se radSlika  5 (800x317)o zagledavali u pet figura Michaela Jacksona, koje predstavljauj njegove najpoznatije plesne korake.

Slika 5. Disneyjev kutak

Kao što je bio slučaj sa znamenitostima, tako je bilo i s književnošću. Dok su čuli za Shakespearea i Dickensa te za Hemingwaya i Twaina, prvi su se put susreli s nekim velikanima australske književnosti poput Banja Patersona, Ethel Turner i Patricka Whitea kao i onima kanadske književnosti kao što su Michael Ondaatje, Alice Munro i Carol Shields.

Kao što sam već spomenula, jedan od plakata za svaku zemlju činio je onaj s važnim datumom koji ta zemlja obilježava. Tako se mogao vidjeti zeleni plakata za Dan svetoga Patricka, crni kao znak tuge i sućuti za sve žrtve 11. rujna, te dva crvena – jedan crven poput makova koji simboliziraju Remembrance Day u Australiji te drugi crven da slavi Canada Day.

Plakati s tradicionalnim jelima, raspoređeni oko školske kuhinje, predstavili su nam jela poput ribe i krumpirića, pastirske pite, haggisa, mesne štruce, keksi s komadićima čokolade, dampera, Pavlove, poutine, itd.

Priče i legende smo raspodijelili oko vrata školske knjižnice, gdje im je mjesto. Čitajući ih, učenici su se susreli s Finnom MacCoolom i Prolazom divova, Ripom van Winkleom, narodom plemena Navajo, Aboriđinima, ali i pripadnicima Prvih naroda u Kanadi.

PowerPoint prezentacije su bile izvrstan način da zaokružimo cjelokupno vođenje te ujedno ponovimo sve što smo tijekom razgleda čuli i zapamtili.

U sklopu Mjeseca engleske kulture organizirana su dva kviza – Glazbeni kviz i Kviz znanja u kojem su se natjecale četiri ekipe od četiri člana, a koje su predstavljale 5., 6., 7. i 8. razred. Svaka je ekipa imala buzzer s različitim zvukom i svjetlom da je lakše uočiti tko se prvi javio. Ekipa koja je prva pritisnula svoj buzzer, dobila je priliku i prva ponuditi odgovor. Ukoliko je odgovor bio točan, ekipi se upisao bod; ukoliko nije bio točan, pravo na odgovor je stekla ona ekipa koja je druga po redu stisnula svoj buzzer. Za oba kviza složena OLYMPUS DIGITAL CAMERAje komisija od tri člana, od kojih je jedan potvrđivao točnost danoga odgovora, drugi je nagledao buzzere dok je treći bio zadužen za zbrajanje bodova te ujedno i proglašenje pobjednika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASlika 6. Sudionici Kviza znanja

Slika 7. Pehari…i nešto slatko

Tijekom zadnjega dana Mjeseca engleske kulture Školu su posjetili Conor Snowden, direktor British Councila za Hrvatsku i Sloveniju te Branka Žaja, koordinatorica za projekte pri British Councilu te su sudjelovali u Kvizu znaju kao članovi komisije, uz ravnatelja Škole. Samim dolaskom izrazili su potporu našem projektu i općenito učenju stranoga jezika kao i kulture.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
Slika 8 . Conor Snowden i Davorka Nekic s kostimiranim voditeljicama
Slika 9. Komisija u sastavu: C. Snowden, B. Žaja i A. Burić

Toga istoga dana premijerno je izveden igrokaz učenika 7. razreda Michaela Mlađenovića, koji je preradio tradicionalnu englesku narodnu priču Three wishes, u nas poznatiju kao OLYMPUS DIGITAL CAMERARibar i ribica, te je prilagodio našem podneblju stvorivši Ribara i srebrnu pastrvu. U izvođenju igrokaza sudjelovale su, uz Michaela, učenice 5. razreda Valentina Alinčić i Roberta Vučinić.

Slika 10. Ribar i srebrna pastrva

Svaki su nam tjedan, uz naše učenike, obogatili i kolege iz Željezničke tehničke škole sa svojim učenicima, kao i roditelji, bake i djedovi, pa i novinari.

Eseji s uključenim fotografijama poslani su veleposlanstvima svih zemalja koje smo uključili u naš projekt da i oni mogu vidjeti kao su njihove zemlje predstavljene u malom mjestu u Gorskome kotaru.

Iako smo male škola od 60ak učenika, spremni smo i voljni učiti te proširivati svoje horizonte. Tako su naši učenici naučili plesati engleski valcer i polku. Sigurno se pitate odakle nam baš polka. Polka je državni ples Winsonsina. Moji učenici to nisu znali prije svibnja. Sada to znaju!

Poželite li učiti ili obogatiti svoje znanje o zemljama engleskog govornog područja, posjetite nas! Dobrodošli ste! Jeste li za ples? Dođite i zaplešite s nama! Uživate li u čitanju, navratite pa ćemo zajedno uživati! Ako ste pak gurmani, i mi smo. Vi skuhajte neka od tradicionalnih jela, mi se dobrovoljno javljamo da ih probamo!

Iako smo iz maloga mjesta, građani smo svijeta. I ponosimo se time!