Maja Mušnjak
Uz pomoć portala eTwinning učitelji i nastavnici lako mogu dovesti Europu u razred, omogućiti učenicima da komuniciraju s europskim vršnjacima, a oni sami mogu usavršavati svoje pedagoške i didaktičke vještine sudjelujući u međunarodnom projektu.
eTwinning je portal namijenjen nastavnicima i učiteljima iz cijele Europe. Trenutačno je na njemu prijavljeno 94.580 nastavnika i učitelja koji provode 5.139 projekata.
Odaziv iz Republike Hrvatske u posljednjih je godinu dana bio odličan, a reakcije onih koji sudjeluju u projektima su izvrsne što pokazuju i brojke – 208 nastavnika i učitelja iz 156 različitih škola sudjeluje u 87 projekata. Kontaktirajući s korisnicima portala, svakodnevno čujemo da su učenici oduševljeni suradnjom i nastavom „začinjenom“ međunarodnom suradnjom.
Način uključivanja u eTwinning projekt i korištenje u nastavi je jednostavno. Odaberite temu koja najbolje odgovara nastavnom sadržaju, nađite na eTwinning portalu partnere iz Europe i s njima dogovorite rad na zajedničkom projektu te način na koji će vaši učenici razmjenjivati svoje rezultate i dojmove preko portala. Alati koji se nalaze unutar portala omogućuju komunikaciju i razmjenu svih vrsta digitalnih materijala.
Kako bismo dočarali što naši nastavnici već rade na portalu, izdvojit ćemo dva vrlo popularna projekta: Linking pupils in small primary schools i Europe through videoconferences.
U prvom projektu već sudjeluje 12 različitih zemalja, a pokretači projekta su nastavnica Marlena Bogdanović iz OŠ Tučepi i njena kolegica iz Velike Britanije, Janet Mulready. Projekt je usmjeren na povezivanje učenika osnovnih škola kako bi se oni osjetili dijelom šire zajednice i postali svjesni svoje pripadnosti Europskoj zajednici.
Učenici koji sudjeluju u projektu, a imaju od 3 do 12 godina, upoznaju se s vršnjacima iz Velike Britanije te preko foruma izmjenjuju PowerPoint prezentacije, videouratke, slike i crteže. Suradnja Marlene i Janet uključivala je i više od eTwinning projekta. One su, naime, preko portala izmjenjivale informacije i planove za dvogodišnji projekt potprograma Comenius. Kao rezultate eTwinning projekta navele su izrazito povećanje interesa učenika i njihovog entuzijazma za nastavnim cjelinama koje su pokrivale na ovaj način te lakoću kojom su djeca svladavala IKT i jezične vještine.
Kad učenici svakodnevno komuniciraju s vršnjacima iz drugih zemalja, stvaraju prijateljstva i uče da unatoč razlikama u boji kože, kulturi i jeziku, imaju mnogo toga zajedničkog. I opet, valjalo bi napomenuti da su u ovakvim suradnjama jezične i IT vještine sredstvo, a ne cilj te se samim time puno lakše svladavaju.
Drugi projekt koji ćemo istaknuti je Europe through videoconferences i, kako mu naziv govori, temelji se na komunikaciji između škola koje sudjeluju u projektu pomoću videokonferencija. Učenici koji sudjeluju u projektu imaju od 7 do 14 godina, a materijali i uradci koje putem portala razmjenjuju su u videoformatu, mp3 formatu i sl. Projekt je entuzijastično započela učiteljica Suzana Delić iz OŠ Horvati. Učiteljice kažu da je sudjelovanje u videokonferencijama za djecu zaista posebno uzbudljivo iskustvo koje rezultira i višegodišnjim prijateljstvima koja se nastavljaju i nakon što učenici završe osnovnu školu.
Željeli bismo vas još jednom potaknuti na prijavu na www.etwinning.net kako biste barem razgledali što rade vaši kolege, a ako vam se određeni projekt svidi, možete se i uključiti u njega. Projekt koji će se najlakše uklopiti u vaše školske aktivnosti bit će onaj koji prati gradivo koje ćete obrađivati u razredu. Ako ne pronađete projekt koji odgovara vašem nastavnom programu – pokrenite svoj, pozovite partnere u projekt i krenite s razredom u Europu.