broj 16, veljača 2010.
Zahvaljujemo svim učiteljima i nastavnicima koji su se aktivno uključili u našu akciju Sigurniji internet za djecu i s velikim zadovoljstvom vam predstavljamo zbirku članaka Kako poučavati djecu o sigurnijem, primjerenijem i odgovornijem ponašanju na internetu. Svaki od članaka koje donosimo sadrži nove i drugačije ideje isprobane u razredu i vjerujemo da će svima olakšati prenošenje te važne teme našim učenicima. Navodimo ih abecednim redom.
- Nataša Boj: Peripetije na mreži – što su rekli učenici III. OŠ Čakovec?
- Maja Cvitković: Braća Grimm i sigurnost na internetu
- Ana Dukarić: Tko se usudio ukrasti naše srce?
- Valentina Đurek, Ines Krušelj-Vidas i Robert Kučak: Projektni zadatak „Sigurniji internet za djecu“
- Lidija Kralj: Kako prepoznati sumnjive poruke elektroničke pošte?
- Gordana Lohajner: „Internet je za mene beskrajna avantura“
- Vesna Lončar-Cindrić: Pravila ponašanja na internetu
- Sonja Lušić Radošević: Surfanje internetom bez zaštite jednako je šetnji autocestom
- Ana Marinić: Imate li profil na Fejsu?
- Marina Mirković: Sigurnost i zaštita djece na internetu
- Maja Panić: Jesmo li na internetu sigurni?
- Mirjana Posavec: Internet – (ne)poznati grad
- Darko Rakić: Prezentacije na temu sigurnijeg interneta za djecu u OŠ Popovača
- Gordana Sokol: Nikad dovoljno o sigurnosti
- Natalija Stjepanek: Osviještenost učenika o sigurnosti interneta
- Ivanka Švaljek: Zaštita i sigurnost na internetu
Dan sigurnijeg interneta obilježen je 9. veljače 2010. godine širom svijeta. Središnje događanje u Hrvatskoj održano je u Zagrebu uz videokonferencijsku vezu s Osijekom, Splitom i Varaždinom. Više…
Onlandija, odnosno „Sigurna online zemlja“, je ukrajinski projekt posvećen poučavanju o sigurnijem korištenju interneta. O projektu smo razgovarali s Courtney Zukoski, jednom od voditeljica. Više…
Novosti o Peer Coachingu (kolegijalnom poučavanju) stižu nam direktno s radionice u Bratislavi. Saznajte što je kolegijalno poučavanje, pogledajte razgovor s voditeljem Lesom Foltosom, prikaz atmosfere u radionici, razgovor s Romanom Baranovičem o uvođenju tog programa u Slovačkoj te predstavljanje našeg programa stručnog usavršavanja pomoću webinara. Više…
Arjana Blažić piše nam o međunarodnom uspjehu tima iz IX. gimnazije i uvodi nas u svijet Glogstera, Ninga, Twittera i Wikija. Više…
Kako pomoći učenicima da se što bolje pripreme za maturu, piše Sonja Lušić Radošević kroz predstavljanje portala mojamatura.net. Više…
Iz CARNeta nam stižu vijesti o probnoj inačici Državne mature, poziv na sudjelovanje u njihovim tečajevima, a sa stranica CERT-a prenosimo naslovnicu priručnika za sigurno surfanje. Više…
OneNote 2007 na hrvatskom jeziku dostupan je na stranicama Centra za preuzimanje Microsoftovih programa za škole u Republici Hrvatskoj. Više…
Željka Marković-Bilić povezuje sadržaje iz povijesti i hrvatskog jezika kroz priče o Anni Frank i Lei Deutsch. Više…
I za kraj, završavamo sigurno kako smo i počeli. Gordana Sokol objašnjava mogućnosti Microsoftovog programa Obiteljske sigurnosti. Više…
Nadamo se da ste i u ovom broju Pogleda pronašli zanimljive i primjenjive ideje za nastavu. U sljedećem broju saznat ćemo tko je pobijedio u natjecanju „Primjena računala u obrazovanju“ i otišao u Berlin, a do tada isprobajte neke od prijedloga za poučavanje o sigurnijem, odgovornijem i primjerenijem ponašanju na internetu.